UYGULAMA & TAAHHÜT

ENDÜSTRİYEL OTOMASYON

Endüstriyel otomasyon, gelişen teknoloji unsurlarını kullanarak, hızlı ve ekonomik üretim yapılmasına olanak veren teknolojik ürünlerin tümüdür. Çok eski yıllardan beri sanayi sektöründe hizmet veren firmalar üretim hızlarını artırmak ve maliyetlerini düşürmek için sürekli bir arayış içerisindelerdir.

Aynı şekilde bu firmalara teknolojik destek sunarak, iş şartlarını geliştirme, kolaylaştırma ve ekonomik üretim gibi faydalar sağlamak isteyen yazılım ve makine üretim firmaları da sürekli bir gelişim sürecinin içerisinde yer almaktadır. Evlerimizde kullandığımız yazıcı ve bilgisayarlardan tutun da araba fabrikalarında kullanılan robotlu otomasyon sistemlerine kadar tüm teknolojik üretim ekipmanları, endüstriyel otomasyon olarak nitelendirilebilir.

Endüstriyel otomasyonlar, her çağa göre farklılık göstererek, sürekli yukarı yönelimli bir gelişme grafiği göstermektedir. Artık günümüzde bir çok büyük üretici firmanın, kendi bünyesinde bir AR-GE departmanı açtığını ve hem ürünlerinin gelişimi hem de üretim bandının daha verimli, daha efektif ve daha ekonomik olabilmesi için araştırma yaptığı bilinmektedir. Bu nedenle endüstriyel otomasyonların gerekliliğini tartışmak bile gerçeklikten uzak olacaktır.

Kendini geliştiremeyen ve otomasyon sistemlerini bünyesine entegre edemeyen firmaların, pazar payında sürekli bir düşüş olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Elde bu kadar veri varken firmalar için yapılması gereken tek şey, üretim, paketleme, sevkiyat bantlarını gerekli otomasyon sistemleriyle donatmaktır. Günümüz enformasyon çağında, firmaların önem vermesi gereken tek nokta var; Endüstriyel otomasyon.